logo Maja

Anna Idzikowska-Guzy

logopeda ze specjalnością neurologopedyczną, oligofrenopedagog, terapeuta słuchu metodą Johansena, Warnkego, Neuroflow

 

Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi z trudnościami w nabywaniu systemu językowego. Szczególne zainteresowania skierowałam w stronę pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dziećmi niepełnosprawnymi.

Na co dzień pracuję w Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym dla dzieci ze spektrum autyzmu. Od kilku lat zajmuję się też diagnozą i terapią Centralnych Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego.

Ukończyłam certyfikowany kurs Indywidualnej Symulacji Słuchu Johansena, a także Certyfikowanym kurs Aktywnego Treningu Słuchowego metodą Neuroflow®.

Uzyskałam uprawnienia diagnostyczne systemu SAT-II – Screeningowego Audiometru Tonalnego z testami centralnymi i wykorzystaniem modułu treningowo-terapeutycznego systemu SAT w zakresie prowadzenia terapii dysleksji rozwojowej i CAPD.

Jestem również certyfikowanym terapeutą metody Warnkego i Integracji Bilateralnej.

Jak każdy logopeda szkolę się nieustannie. W swojej pracy wykorzystuję różne znane mi metody, które zawsze dopasowuję do potrzeb dziecka i jego trudności.

Prywatnie jestem Mamą, która uwielbia podróże, góry i nowe wyzwania.  Kiedyś moja córką powiedziała:

„Mamo zazdroszczę Ci twojej pracy. Dlaczego? Bo Ty cały dzień bawisz się z dziećmi.”

Tak, to prawda. Staram się aby na moich zajęciach jak najwięcej było zabawy, bo dobrze zaplanowana i zorganizowana zabawa spełnia również funkcję terapeutyczną. Podczas terapii zabawa stwarza okazję do przyswojenia nowych słów, określeń, pojęć, doskonali mowę, uczy prawidłowej komunikacji. Powoduje, że dziecko łatwiej znosi trudności wynikające z potrzeb systematycznych ćwiczeń, a także dzięki niej chętnie bierze udział w zajęciach. Zabawa pomaga dziecku nie tylko poznać znaczenie, ale także tworzy sytuację wyobrażeniową, która pozwala uczyć się reguł. Podporządkowanie się im i zrozumienie ich pomaga nie tylko w nauce systemu językowego, ale ma ogromne znaczenie w życiu społecznym dziecka. Zabawy te mogą sprawiać wrażenie banalnych, jednak są one najlepszym sposobem dla zapewnienia pełnego i harmonijnego rozwoju dziecka.

Jestem również współautorką najnowszego podręcznika rocznego przygotowania przedszkolnego dla sześciolatków „Plac zabaw” Wydawnictwa WSiP.