Zdrowy kręgosłup – zdrowe dziecko – rady dla nauczycieli 5 latków

 

Nauczycielu!

Czy wiesz, że już w przedszkolu możesz dbać o zdrowy kręgosłup dziecka i uczyć go prawidłowych nawyków ruchowych? Jest to ważna kwestia, ponieważ lepiej postawić na profilaktykę wad postawy niż na kosztowne, trudne i długie leczenie.

Dzisiejszy tryb życia często wymusza pozycję siedzącą, która jest niefizjologiczna i niezdrowa dla naszego kręgosłupa. Pięciolatki siedzą już dosyć długo przy stolikach. Poza tym często mają styczność z elektroniką i dużo czasu spędzają przed telewizorem czy komputerem. Zapewnij im jak najwięcej ruchu podczas zajęć w przedszkolu, aby mogły rozruszać swoje ciało i umysł.

Zwracaj uwagę w jaki sposób dziecko siedzi, dawaj mu dużo przerw na aktywności ruchowe i zachęcaj do uprawiania sportu. Najlepszym rodzajem sportu, który dobrze wpływa na nasz kręgosłup jest pływanie. Dziecko może również grać w piłkę, jeździć na rowerze, biegać, uprawiać akrobatykę czy tańczyć. Nabierając dobrych nawyków ruchowych jako pięciolatek, będzie miało mniej kłopotów zdrowotnych w starszym wieku.