Kinesiotaping

Kinesiotaping jest metodą terapeutyczna opracowaną przez dr Kenzo Kase na początku lat 80-ych XX wieku. Wówczas to zaobserwowano, że mięśnie utrzymywane w ruchu poprawiają krążenie, zmniejszając tym samym ból
i przyspieszając proces gojenia. Kierując się ideą mówiącą, że nasze receptory bólowe zlokalizowane są pomiędzy skórą właściwą, a powięzią, czyli pierwszą i drugą warstwą skóry, zaaplikował w miejscu bólu specjalne plastry Kinesio Taping. Miały one na celu zapewnienie swobodnego zakresu ruchowego, po to, aby umożliwić systemowi mięśniowemu organizmu bio-mechaniczne samoleczenie się.

Korzyści z aplikacja plastrów kinesiology taping :

  • wpływ na funkcję mięśni poprzez regulując poziomu ich napięcia,
  • wspieranie funkcjonowania stawów
  • koryguje ustawienie i pracę powięzi
  • poprawia mikrokrążenie,
  • aktywacja układu limfatycznego oraz endogenny system znieczulenia,
  • uśmierzenie bólu
  • wspieranie procesów leczniczych i wydolnościowych.

Jest to możliwe dzięki zjawisku samoleczenia organizmu, częściej określanym jako kompensacja, która samoistna w efekcie jest patologiczna, natomiast kierowana prowadzi do przywrócenia i zachowania prawidłowej funkcji.

W terapii wykorzystuje się plaster k-active tape o parametrach zbliżonych do właściwości ludzkiej skóry. Plaster dzięki swojej rozciągliwości (130-140 %) nie ograniczają ruchu a wspomagają funkcję organizmu. Zrobione są z wysokiej jakości bawełny pokrytej z jednej strony 100% akrylem w kształcie sinusoidy. Przepuszczają wodę i powietrze dlatego mogą być noszone stale od kilku dni do kilku tygodni w zależności od miejsca aplikacji.

Aplikacje plastra mają większości działanie sensoryczne poprawiające funkcjonowanie lokalne, ale także wpływają na schorzenia znajdujące się poza miejscem zgłaszanych objawów. Każde naklejenie plastra jest poprzedzone badaniem i oceną układu mięśniowo-powięziowego, co pozwala na odpowiednie dobranie sposobu aplikacji, indywidualnie dla każdego pacjenta. Służą temu testy przesiewowe, dzięki którym terapeuta może szczegółowo rozpoznać przyczynę dolegliwości i porównać ją

z istniejącymi objawami poddawanymi leczeniu.

Plaster kinesiology taping działa nie tylko podczas sesji terapeutycznej ale przez
24 godziny na dobę podczas codziennych aktywności pacjenta. Jest formą dodatkowej terapii, która przedłuża i utrwala efekt terapii.

Pacjent noszący aplikację powinien obserwować działanie plastra na organizm
i zgłaszać ewentualne zmiany, które występują podczas jego noszenia.
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych należy zdjąć plaster, po uprzednim zwilżeniu wodą lub oliwką, odklejając plaster od skóry zgodnie z jego przebiegiem.

Opracowała: Aleksandra Wrońska mgr fizjoterapii