Jeśli podejrzewacie u swojego dziecka zaburzenia procesów integracji sensorycznej lub słyszycie od nauczyciela w przedszkolu o konieczności wspomagania dziecka terapią SI zacznijcie dokładnie przyglądać się swojemu dziecku,  obserwujcie jakich wrażeń  unika, a jakich poszukuje i potrzebuje.

Najlepszym źródłem wiedzy o potrzebach dziecka jest obserwacja jego spontanicznych reakcji, podejmowanych zabaw i aktywności.Terapia integracji sensorycznej to oddziaływania zaplanowane i prowadzone przez terapeutów odpowiednio przygotowanych do tej roli, jednak oddziaływania jakich dziecko doświadcza w domu są nie mniej ważne i polegają na dostarczaniu dziecku potrzebnych mu wrażeń i w miarę możliwości eliminowaniu tych, które nie wpływają pozytywnie na funkcjonowanie dziecka.

Rodzice bawcie  się z dzieckiem i  spędzajcie z nim czas. Rodzinne gry i zabawy, wspólne wycieczki i różnego rodzaju aktywności są potrzebne i mają olbrzymie znaczenie w jego rozwoju. Drodzy Rodzice podążajcie za swoim dzieckiem, obserwujcie czego wasze dziecko potrzebuje.
– bawcie się w chowanego, ciuciubabkę, ciepło -zimno,
– grajcie z dzieckiem w piłkę, uczęszczajcie na basen,
– bierzcie udział w nauce jazdy na hulajnodze, na rowerze, na nartach,
– grajcie w różnorodne gry planszowe,
– układajcie z dzieckiem puzzle i twórzcie budowle z klocków,
– często przytulajcie, ściskajcie, dotykajcie własne dziecko.

To Wy i wasza obecność doprowadzi do wielu zmian i często wyrówna potrzeby waszego dziecka. Pamiętajcie – pozostawienie dziecka przed telewizorem, tabletem lub telefonem będzie zaburzało jego rozwój jeszcze bardziej.

mgr Anna Dobosz