Duża motoryka – rady dla rodziców dzieci 5 letnich

Drodzy Rodzice!

Czy wiesz, że motoryka duża to wszystkie aktywności, w które zaangażowane jest całe ciało dziecka podczas codziennej aktywności, zabaw i ćwiczeń?

Dzisiejsze czasy niestety nie sprzyjają rozwojowi fizycznemu dzieci. Nasze maluchy praktycznie od niemowlęcia stykają się z elektroniką, komputerami czy tabletami. Często prowadzi to do wtórnego zaburzenia rozwoju dzieci w zakresie dużej motoryki. Dziecko, które nie ma możliwości eksplorowania otoczenia i poznawania możliwości swojego ciała, będzie miało w przyszłości problem z koordynacją ruchową, równowagą, schematem swojego ciała i otoczenia i innymi funkcjami motorycznymi co doprowadzi do trudności w nauce szkolnej.

Dziecko w wieku 5 lat powinno spędzać na zabawie ruchowej minimum 2-3 godziny dziennie w tym przynajmniej godzinę na dworze.

Pamiętajcie, że duża motoryka  nie polega tylko na tym, że dziecko leży na podłodze i bawi się samochodami. Zachęcajcie dzieci do wszelkich zabaw angażujących całe ciało: turlanie się, czworakowanie, podskoki, pajacyki, skakanie na miękkie poduchy, siłowanie się z rodzicami itp. Chodźcie z dziećmi wspólnie na place zabaw i bawcie się razem z nimi.

W tym wieku warto już zapisać dziecko w miarę możliwości na jakieś zajęcia grupowe z elementami gimnastyki ogólnorozwojowej: balet, pływanie, piłka nożna, akrobatyka, sztuki walki. Dziecko nie tylko rozwija się fizycznie ale też socjalizuje i nabiera pewności siebie będąc w grupie rówieśników.

Gdy widzimy, że nasz maluch ma problemy podczas zabaw, np. nie umie skakać na jednej lub obu nogach, gdy trudno mu utrzymać równowagę podczas chodzenia po krawężniku, gdy boi się wysokości, nie umie czworakować lub czołgać się itp., warto zawsze udać się do specjalisty – najlepiej fizjoterapeuty.